Узгодження часів
Характерна особливість англійської мови полягає в так званому узгодженні часів: час дієслова підрядного речення залежить від часу головного речення.

Правило узгодження часів представляє особливу складність, коли присудок головного речення виражений дієсловом в одній з форм минулого часу.

В такому випадку в підрядних речення не можуть вживатися форми теперішнього і майбутнього часу дієслів, хоча мова йде про дії, які вчиняються в сьогоденні або будуть вчинятися в майбутньому.

Якщо дієслово в головному реченні стоїть в одному з минулих часів, то і дієслово підрядного речення повинно стояти в одному з минулих часів.

В таких випадках правило узгодження часів в англійській мові допускає три основні варіанти:

1. Якщо дія в підрядному реченні відбувається одночасно з дією в головному реченні, то потрібно використовувати Past Simple або Past Continuous:

She told him,”I am going to the cinema.” – Вона сказала йому: “Я йду в кінотеатр”.

She told him that she was going to the cinema. – Вона сказала йому, що йде в кінотеатр.

2. Якщо дія в підрядному реченні передує дії в головному реченні, то дієслово в підрядному використовується в Past Perfect або Past Perfect Continuous:

I was told, “Boss was looking for you.” – Мені сказали: “Начальник шукає тебе”.

I was told that boss had been looking for me. – Мені сказали, що начальник мене шукає.

3. Якщо дія в підрядному реченні йде після дії в головному, то потрібно використовувати один з часів групи Future in the Past (дивіться сторінку “Часи в англійській мові“):

They said: “We will call you tomorrow.” – Вони сказали: “Ми вам подзвонимо”.

They said that they would call us tomorrow. – Вони сказали, що подзвонять нам завтра.

Також дивіться: Пряма та непряма мова

Крім того слід пам’ятати, що після слова when завжди вживається Present Simple замість майбутнього часу, якщо мова йде про майбутнє:

I will call you when I get home. – Я передзвоню, коли буду дома.

Також існують виключення з правил:

1. Час в підрядному реченні може не змінюватися, якщо в ньому зазначено точний час:

He said us: “I was watching the final match of Champions League that took place in May, 24″. – Він сказав нам: “Я бачив фінал Ліги Чемпіонів, що відбувся 25 травня.”

He said us that he was watching the final match of Champions League that took place in May, 24. – Він сказав нам, що бачив фінал Ліги Чемпіонів, що відбувся 25 травня.

2. Або якщо мова йде про загальновідомий факт:

Nicolaus Copernicus was the first who wrote that earth rotating around the sun. - Миколай Коперник був першим, хто написав, що Земля обертається навколо сонця.

Далі:

Узгодження часів 4.05/5 (81.03%) 39 votes


Сподобався матеріал? Лайкни його! Тобі не важко, а нам приємно :)
Більше цікавого матеріалу з вивчення англійської мови:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>